Syrová strava je pro psy tou nejpřirozenější potravou. Poskytne vaší šelmě dostatek vitamínů a minerálů a navíc skvěle chutná. Krmení BARF stravou nemusí být náročné na přípravu ani čas. Zjistěte, jak začít s barfováním a jakým chybám se vyvarovat.
BARF je skvělou alernativou ke krmení konvenčními granulemi. Ve složení většiny granulí obvykle najdete výčet mnoha látek – kromě masa jsou to nejrůznější dochucovadla, éčka, barviva, soli, cukry a další látky, které zdraví vašeho chlupáče rozhodně neprospívají. O BARF se proto zajímají především páníčkové, kteří chtějí pro zdraví svého čtyřnohého kamaráda udělat maximum.
BARF (syrová) strava obsahuje minimum konzervantů či barviv, které mohou zatížit zažívání vašeho psa a narušit rovnováhu střevní mikroflóry.
Žvýkání syrového masa a kostí pomáhá odstraňovat zubní plak, který je hlavní příčinou rozvoje zubního kazu i zánětu dásní.
Syrové maso a vnitřnosti jsou zdrojem nutričně hodnotných látek, jako jsou minerály, vitamíny, bílkoviny, tuky, v jejich přirozené podobě.
Vitamíny, minerály a kolageny obsažené v syrové stravě vyživují kůži i srst vašeho pejska. Odměnou je lesklá, hustá srst a zdravá kůže. Vysoce průmyslově zpracované granule a pamlsky obsahují často mnoho alergenů, na které reagují psi svěděním kůže, lupy, alergiemi či ekzémy. Přirozená BARF strava bez alergenů může pomoci odbourat potíže s kvalitou srsti i kůže.
Při barfování je důležité dodržovat poměr živin. V opačném případě hrozí vašemu mazlíčkovi nutriční nerovnováha a nedostatek některých vitamínů či minerálů. Vyvážená miska by měla obsahovat 50 % masa, 20 % kostí – zbytek by měla tvořit zelenina, ovoce a obiloviny, jako je rýže či ovesné vločky. Alternativou mohou být BARF granule, které při zpracování neprochází tepelnou úpravou, a navíc mívají kvalitnější složení. Jsou také rychlejší na přípravu a eliminují riziko nákazy bakteriemi či parazity ze syrového masa.
Pokud svého mazlíčka chcete krmit syrovým masem, počítejte s delší přípravou krmné dávky než při krmení granulemi. Maso musíte dopředu zamrazit (nebo koupit již mražené) a poté rozmrazit. Pokud máte větší plemeno psa, problematické může být také skladování velkého objemu masa a kostí.
Syrové maso se musí před zkrmením zamrazit, abyste předešli nákaze parazity, salmonelou, bakterií E. coli či jinými patogenními mikroorganismy, které by vašeho mazlíčka mohly pořádně potrápit. Nezbytné je také dodržování hygieny při práci se syrovým masem, aby nedošlo k přenosu bakterií, které jsou nebezpečné nejen pro psy, ale i pro lidi.
BARF strava pro psy zahrnuje krmení syrovými kostmi. To může být oříšek pro psy, kteří na žvýkání syrových kostí nejsou zvyklí. Špatně rozkousaná kost může dělat potíže, v krajním případě může dojít k poranění střeva. Problémy se žvýkáním kostí mohou mít také starší psi se špatnou kvalitou zubů. Řešením může být podávání lyofilizovaných kuřecích krků, které jsou po usušení měkké, netvoří odštěpky a nehrozí poranění.
Co je to lyofilizace a jak probíhá?
Při přechodu na BARF krmení si možná budete lámat hlavu, čím nahradit běžné pamlsky, jako jsou piškoty, psí keksy a jiné dobroty. Nechcete svému parťákovi upřít mlsání nebo odměnu při výcviku? Oblíbenou pochoutkou psů je lyofilizované maso – poctivé kousky masa a vnitřností sušené mrazem, které splňují požadavky BARF. Kvalitní lyofilizované maso neobsahuje žádné příměsi, lepek, nezdravé barviva ani konzervanty, které by kazily chuť masa.
Přečtěte si náš článek: Tipy a triky, jak používat pamlsky jako odměnu
Lyofilizované maso můžete použít také na cestách, kde vám může tu a tam posloužit jako náhrada běžné porce masa. Díky praktickému a lehkému balení můžete mít oblíbenou haf dobrotu kdykoliv po ruce. Lyofilizované maso stačí zalít vodou, nechat chvíli odstát a můžete servírovat.
Lyofilizované pamlsky Lyopro obsahují 100% masa či vnitřností bez dalších příměsí a éček. Vyrábí se z poctivých kousků masa, v sáčku proto nenajdete žádnou nekvalitní drť. Mezi oblíbené psí pochoutky patří voňavá hovězí jatýrka, kterým neodolá žádný chlupáč.
Sáhnout můžete také po lahodném kuřecím mase – je libo křehká kuřecí prsíčka nebo jemná kuřecí srdíčka?
Přechod na BARF stravu pro psy není žádná věda. Pokud se obáváte časové náročnosti nebo nevyváženého jídelníčku, začněte krmením kvalitními BARF granulemi a pamlsky.